Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /autoinstalator/joomla6/administrator/components/com_sppagebuilder/helpers/sppagebuilder.php on line 147

1. Przepuklina pachwinowa

Drukuj

Chirurgia dziecięca dla Rodziców.

 

 Cykl artykułów z zakresu chirurgii dzieci przygotowanych dla Rodziców

 

Zapraszamy

PROUSG

 

 


 

Chirurgia dziecięca dla Rodziców.

 

 

1. Przepuklina pachwinowa

 

 

            Przepuklina pachwinowa jest jednym z najczęstszych problemów chirurgicznych u dzieci – częstość ocenia się na 1-5% dzieci, 8 razy częściej występuje u chłopców. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn konsultacji w gabinecie jak również na ostrym dyżurze. Operacja przepukliny pachwinowej u dziecka jest najczęściej wykonywanym zabiegiem przez chirurgów dziecięcych.

            Zagadnienie przepukliny pachwinowej jest stosunkowo proste. W maksymalnym uproszczeniu można powiedzieć, że jeżeli przepuklina się pokazała u dziecka należy ją w trybie planowym zoperować. Kropka.

          W praktyce temat ten niestety nie jest aż tak prosty. Bywa że wobec Pacjenta z przepukliną pachwinową rodzice, pediatrzy a czasami też i chirurdzy dziecięcy mają wątpliwości co do postępowania. 

            Zacznijmy od początku: Przepuklina pachwinowa u dziecka jest wadą wrodzoną, polega na NIE zamknięciu się kanału łączącego brzuch z pachwiną. W związku z tym dziecko tego typu przepuklinę ma już od urodzenia. Bywa że przepuklina ujawni się później w wieku niemowlęcym, przedszkolnym czy szkolnym, natomiast sama drobna wada jest już od urodzenia. Dlatego fałszywe są wszelkie stwierdzenia że dziecko ma przepukliną z powodu: płaczu, kaszlu, zaparć, infekcji, podanych leków, banalnego urazu, badania lekarskiego, wykonywanych badań np. USG. Nie ma takiej fizycznie możliwości żeby jakakolwiek z wymienionych przyczyn mogła być przyczyną powstania przepukliny pachwinowej. Jeżeli pojawiła się przepuklina u dziecka, znaczy że drobna wada już była przed urodzeniem a wszystkie powyższe sytuacje (płacz, kaszel, itp.) powodują napinanie brzucha / wzrost ciśnienia i wypychanie przepukliny. Jeżeli przepuklina jest widoczna gołym okiem, widać uwypuklenie w pachwinie to znaczy że jest wypełniona zawartością brzucha: najczęściej jelito lub tłuszcz brzuszny lub jajnik. Przepuklina "wypycha się" w momencie stresu / płaczu dziecka - jest to najczęściej moment jej stwierdzenia, zwykle w wieku niemowlęcym, przedszkolnym, rzadziej u dziecka szkolnego.

           Tutaj jest zwykle największa wątpliwość i stres wśród Rodziców... CO ROBIĆ ? Najczęściej w momencie pierwszorazowego "wypchnięcia się" przepukliny rodzina z dzieckiem natychmiast udaje się do lekarza. Zwykle jest to sytuacja stresowa dla opiekunów i myśli o dobru dziecka natychmiast udają się po pomoc, która w ogromnej większości nie jest potrzebna w trybie pilnym. 

                   Jeżeli już przepuklina "wypchnie się" trzeba zwrócić przede wszystkim uwagę na dziecko a nie tylko na przepuklinę. W momencie gdy przepuklina pokazała się w trakcie płaczu, kaszlu należy dziecko przede wszystkim uspokoić, jeżeli to możliwe NIE karmić. Po chwili obserwacji, próbach wyciszenia większość przepuklin wycofuje się sama, oczywiście wycofuje się zawartość przepukliny, sam jej kanał - wada oczywiście pozostaje. W momencie gdy przepuklina sama się nie cofa / nie chowa - należy ją delikatnie dotknąć, od dołu próbując delikatnie przepchnąć jej zawartość do brzucha. Koniecznie robimy to delikatnie, spokojnie, ciepłymi rękoma. Często skuteczne w odprowadzeniu przepukliny bywa włożenie dziecka do ciepłej kąpieli. Gdy przepuklina odprowadzi się sama lub z drobną pomocą rodziców a dziecko się uspokoi nie ma zwykle potrzeby pilnej konsultacji. Do chirurga wtedy można pójść w następnych dniach. 
Na wizycie w gabinecie chirurga dziecięcego małego Pacjenta badamy i dokładnie rozmawiamy z rodzicami. W przypadku ewidentnej przepukliny dziecko kwalifikujemy do leczenia chirurgicznego i ustalamy termin operacji.

Nierzadko są wątpliwości czy rzeczywiście mamy do czynienia z przepukliną, czy jest ona jedno czy obustronna. W takiej sytuacji wskazane jest wykonanie badania USG pachwin celem oceny czy mamy do czynienia z przepukliną, wodniakiem czy ze zmianą guzowatą. W USG zawsze badane są obie strony.

Osobną grupę pacjentów stanowią Dzieci ze znacznymi obciążeniami zdrowotnymi: ciężką wadą serca, niewydolnością nerek, w trakcie leczenia białaczki: często konieczny jest kontakt z lekarzem prowadzącym i w razie wątpliwości przyspieszona konsultacja chirurgiczna.

Uwięźnięcie! Jeżeli przepuklina za pierwszym lub kolejnym razem przy "wypchnięciu się" nie chce sama się odprowadzić a delikatne manewry rodziców będą nieskuteczne ... oznacza to że mogła uwięznąć. W takiej sytuacji wypchnięta przepuklina jest większa niż zwykle, skóra nad przepukliną napięta. Przepuklina uwięźnięta przy dotyku jest mocno bolesna, brzuch dziecka często robi się większy, dziecko wymiotuje. W takiej sytuacji docieramy z dzieckiem na ostry dyżur. Ważne jest żeby w momencie podjęcia decyzji o jechaniu na ostry dyżur NIE karmić i NIE poić dziecka, możliwe że będzie konieczne przeprowadzenie operacji a pełny żołądek opóźnia możliwość bezpiecznego znieczulenia dziecka do zabiegu. Do uwięźnięcia przepukliny pachwinowej najczęściej dochodzi w pierwszych 6 miesiącach życia.


Dziecko z uwięźniętą przepukliną pachwinową trafia do chirurga dziecięcego, który próbuje ręcznie odprowadzić przepuklinę. Po skutecznym odprowadzeniu przepukliny część dzieci może być odesłana do domu z planem wyznaczenia terminu planowej operacji przepukliny. Natomiast w sytuacji gdy przepukliny nie uda się odprowadzić - dziecko w zależności od szpitala jest przyjmowane do oddziału chirurgii dziecięcej lub transportowane do innego szpitala, gdzie może być podjęte leczenie operacyjne. 
W przypadku operacji w trybie planowym można ją wykonać w trybie chirurgii jednego dnia, lub z 2-3 dniową hospitalizacją, w zależności od chirurga i ośrodka gdzie dziecko jest operowane. Inna sytuacja jest w przypadku uwięźnięcia przepukliny, gdzie długość hospitalizacji trudniej jest przewidzieć.

                Operację przepukliny pachwinowej wykonuje się u dziecka w znieczuleniu ogólnym w ramach bloku operacyjnego. W trybie planowym zwykle działania samego chirurga trwają około 20 minut. Czas ten zawsze się przedłuża o okres wprowadzania do znieczulenia i wybudzenia dziecka.

                Technicznie najczęściej przepuklinę operuje się w sposób klasyczny przez małe cięcie w pachwinie. Worek przepukliny w górnej części podwiązuje się szwem, obwodową część worka usuwa się. U chłopców w trakcie operacji worek przepukliny oddziela się od powrózka nasiennego / nasieniowodu, po operacji jądro pozostaje w mosznie. Chirurg zamyka ranę najczęściej szwami wchłanialnymi - po operacji żadne szwy nie są widoczne na skórze. Po operacji w pachwinie przez tydzień utrzymuje się jałowy opatrunek (zmiany opatrunku zgodnie z ustaleniami z chirurgiem).

               Powikłania po operacji przepukliny pachwinowej występują rzadko: po około 1% operacji dochodzi do nawrotu przepukliny - konieczne jest ponowne leczenie operacyjne. Podobnie w około 1% dochodzi do infekcji w miejscu operowanym, konieczne może być leczenie antybiotykiem i/lub opróżnienie płynu zgromadzonego w ranie. Powikłania są częstsze przy operacji uwięźniętej przepukliny, dochodzi wtedy również w ok 20% do uszkodzenia jądra z powodu ucisku przepukliny na naczynia krwionośne.

Kontrola pooperacyjna zwykle odbywa się w tydzień po operacji, kontrolowany jest efekt operacji, proces gojenia rany. Dziecko po wizycie kontrolnej, wraca do codziennej aktywności. Ewentualne pełne obciążenie fizyczne / sportowe możliwe jest w dwa tygodnie po operacji.

 

Kraków, dn 2.6.2018  

 

 

Dr n. med. Piotr Sołtysiak

Chirurg Dziecięcy, Starszy Asystent Oddziału Chirurgii Dziecięcej – Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie – Prokocimiu

 

 

W przygotowaniu powyższego opracowania korzystałem z własnego doświadczenia oraz z następujących podręczników:

- M.Bagłaj P.Kaliciński Chirurgia Dziecięca, PZWL 2016

- G.Holcomb Ashcraft’s Pediatric Surgery, Elsevier 2014

 

Powyższe opracowanie jest maksymalnym uproszczeniem tematu przepukliny pachwinowej u dzieci. Materiał powstał z myślą o rodzicach chcących poznać podstawowe zagadnienia związane z przepukliną pachwinową.

 

Przeczytanie opracowania NIE może zastąpić konsultacji / opieki lekarskiej.

 

Opracowanie jest własnością autora i bez jego zgody NIE może być w całości ani we fragmentach kopiowane i powielane w żaden sposób. 

 

#przepuklina #przepuklinapachwinowa #chirurg #chirurgdzieciecy #chirurgdziecięcy #operacja #operacjaprzepukliny

#USGpachwin #USGdzieci #USG #USGKrakow #USGKraków #PROUSG #dziecko #dzieci #rodzina

 

 

Kolejne teksty będą się ukazywały w tygodniowych odstępach...

                                              Zapraszamy

 

 

Chirurgia Dziecięca dla Rodziców - spis treści

   www.prousg.pl

 

 

#chirurgiadziecięca #chirurgiadziecieca #chirurgdziecięcy #chirurgdzieciecy #USG #USGdzieci  #USGbrzucha #USGtarczycy #USGpiersi USGbioder #PROUSG

 

Gabinet USG Kraków tarczycy brzucha piersi doppler ECHO serca dzieci

 

Badania USG u dzieci i dorosłych: brzucha, tarczycy, piersi, doppler, ECHO serca...

Konsultacje w zakresie chirurgii dziecięcej.

 

ul.Białoruska 15, 30-638 Kraków

Rejestracja   tel. 531 536 539   (godz 8-11 i 14-18)

 

Rejestracja NON-STOP: www.prousg.pl